سریال صوتی D-Day ( روز دِی ) فصل اول

629 بازدید

دانلود جدید

سریال صوتی D-Day ( روز دِی ) فصل اول

سریال صوتی D-Day – جنگی عاشقانه

 

در اصطلاحات نظامی آمریکایی، معمولاً به روزی که قرار است یک عملیات بزرگ حمله در جنگ آغاز شود روز دی (D-Day) گفته می‌شود؛ ولی بیشتر از همه یکی از روزهای مشخص در جنگ جهانی دوم به این نام شهرت یافته‌است.

D-Day ساخته شده براساس واقعیت همراه با داستان ذهنی نویسنده درمورد جنگ جهانی دوم.

تهیه شده در رادیو آواتُن

پخش اختصاصی از رادیو نگار

روز دی در جنگ جهانی دوم

قبل از ماه ژوئن ژنرال آیزنهاور و مارشال مونتگمری انگلیسی برای پیاده شدن در ساحل نرماندی جلساتی تشکیل دادند.

تصمیم گرفته شد که نام رمز عملیات را «اورلرد» (overlord) گذارده و مقرر شد که از ابتدای روز «جی» (J) (اول ماه ژوئن) از طریق جزیره وایت (Wight) تمامی کشتی‌های جنگی در حالی که بالن‌های دفاع هوایی بالای سر آنهاست به سمت ساحل نرماندی حرکت کنند.

ضمناً ستاد قوای متفقین که با شرکت چرچیل تشکیل شده‌بود، مقرر کرد که برای اغفال مدافعین دیوار آتلانتیک حملات قوای آمریکایی و انگلیسی بین بندر شربورگ و سواحل منتهی به شهر کان در دو منطقه با نام‌های مستعار «یوتا» (UTAH) و «اوماها» (OMAHA) بیشتر باشد!

زیرا آلمانی‌ها خیال می‌کردند که قوای مهاجم از منطقه کاله هجوم خواهند کرد. نیروهای متفقین در این عملیات دو لنگرگاه پیش‌ساخته به کار بردند.

این لنگرگاه‌ها در بریتانیا ساخته شدند و قطعات آن با کشتی به نرماندی آورده و در آنجا مونتاژ شدند تا کشتی‌های باری بتوانند لنگر بگیرند.

قوای مهاجم سرانجام تصمیم گرفتند که تهاجم سراسری خود در جبهه نرماندی را در بامداد روز ۶ ژوئن ۱۹۴۴ که هوا تا حدی مه‌آلود بود و آلمان‌ها قدرت دیدشان بر سطح دریا بسیار اندک، انجام دهند.

روز حمله را با نام رمز D-Day (روز دی) نام نهادند.

نخست قرار بود این حمله در تاریخ ۵ ژوئن آغاز شود؛ اما به دلیل طوفان و بارندگی شدید حمله با یک روز تأخیر از راه زمین و دریا و هوا آغاز شد.

ارتش آلمان نازی، فرماندهی دفاع از دیوار آتلانتیک را برعهده دو مارشال آلمانی گذاشته بود.

در بخش منتهی به سواحلی که به شهر کان ختم می‌شد مارشال رومل (Rommel) و در منطقه‌ای که به بندر شربورگ ختم می‌شد، مارشال گرد فون روندشتت (Rundstdt) دفاع از ساحل فرانسه را برعهده داشت.

عملیات هجوم به نرماندی به وسیله ۱۶۰۰۰ فروند هواپیما که ۵۰۰۰ فروند از آن‌ها شکاری و ۳۵۰۰ فروند از آن‌ها بمب افکن سنگین و بقیه از دیگر انواع هواپیماها بودند، آغاز شد.

همچنین ۶۰۰۰ کشتی سربازبر به غیر از تانک‌های شناور (آمفی بی)، ۱۶۲۱ رزمناو و ناوشکن و ۱۵۰۰ کشتی اژدرافکن و مین جمع کن از بامداد ۶ ژوئن عملیات جنگی ضد دیوار آتلانتیک و سپس پیاده‌شدن قوای متفق را آغاز کردند.

برای حمایت از این کشتی‌ها هزاران هواپیما و تانک وارد عمل شده بودند،

مواضع آلمان به شدت بمباران شدند تا هزاران سرباز بتوانند در این مناطق فرود آیند.

چتربازان نخستین سربازانی بودند که در منطقه زیر نظر دشمن فرود می‌آمدند. چتربازان نخستین مواضع حساس نظامی را زیر کنترل خود آوردند.

 

جعبه دانلود | Download Box

اشتراک داستان صوتی D-Day در شبکه های اجتماعی

لینک کوتاه داستان صوتی D-Day

کد پخش آنلاین داستان صوتی D-Day در سایت و وبلاگ شما

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.